projektowanie-stron-internetowych

Projektowanie stron internetowych sztuka czy banał?

Projektowanie stron internetowych z jednej strony może być uważane za sprawę banalną, z drugiej natomiast za sztukę. Dlaczego tak się dzieje? Od czego to zależy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Projekty stron internetowych mogą być rożne

Może być tak, że graficzny projekt strony internetowej tworzymy sami za pomocą automatycznego kreatora stron www wybierając poszczególne elementy spośród dostępnych motywów, banku zdjęć czy dostępnych krojów czcionek. Technicznie to raczej konstrukcja podobna do układania puzzli, która nie wymaga specjalnego wysiłku. Trudno tu zatem mówić o sztuce.

Choć takie rozwiązania są często reklamowane, nie zawsze sprawdzają się w praktyce, żeby nie powiedzieć, że w przypadku stron dla szeroko pojętego biznesu zwykle się zupełnie nie sprawdzają. Będą natomiast dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć swoje własne miejsce w sieci. Najczęściej tworzone są w celach hobbystycznych, autopromocyjnych, kronikarskich w znaczeniu dokumentowania swoich osiągnięć czy historii rodzinnej lub z… nudów.

Dla tych, którzy z obecnością w Internecie wiążą swoją przyszłość zawodową, przykładowo w formie landing page`a, typowej firmowej strony internetowej czy sklepu online – zdecydowanie lepszym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy dobrego grafika komputerowego już na wstępie.

Może on nam zaproponować:

  • Projekt szablonowy z dostępnych przez niego stworzonych ram, odpowiednio dopasowany do rodzaju biznesu,
  • Projekt w pełni indywidualny – od początku do końca tworzony pod kątem danego klienta,
  • Modyfikację istniejącego już projektu – połączenie elementów już istniejących z indywidualnymi, charakterystycznymi tylko dla danej firmy.

Ta opcja z pewnością w przypadku doświadczonego grafika może być nazywana sztuką. Bo jak nazwać te ciągi kodu, które dzięki niemu stają się niepowtarzalną wizytówką naszego biznesu, dokładnie odpowiadającą księdze znaku, czy choćby tylko idealnie współgrające z kolorystyką biura? Tego szablonem się nie załatwi. Potrzeba czegoś jeszcze.

Profesjonalny projekt strony internetowej, czyli jaki?

Projektowanie stron www w wymiarze profesjonalnym musi zawierać w sobie wiele istotnych elementów, które dla laika nie zawsze będą dostrzegalne, a mianowicie:

  • Kreatywne i unikalne podjęcie tematu,
  • Spójność konstrukcyjna i kolorystyczna,
  • Nadążanie za aktualnymi trendami w branży,
  • Odpowiednie dopasowanie elementów graficznych do potrzeb i wymogów technologicznych sprzętu.

Fachowy projekt graficzny strony internetowej z zachowaniem tajników zawodu może być prawdziwym dziełem sztuki i „zachowywać się” jak ono. Będzie po pierwsze zwracać uwagę, po drugie zachęcać, a czasem nawet zmuszać odbiorców do działania, nie utrudniając przy tym odbioru. Niezależnie od tego, czy będzie wyświetlany na komputerze, tablecie czy smartfonie.

Projektowanie graficzne www

Często można spotkać się z pojęciami: projekt graficzny strony www lub projektowanie graficzne www. To nic innego jak projektowanie stron internetowych opisane wyżej, które bez grafiki de facto nie zaistnieje. Nie będziemy się już więc nad tym rozwodzić.

Jedno jest pewne, po dobre i skuteczne w praktyce projekty stron www, które będą spełniały wymogi artystyczne, ale też te z zakresu marketingu, niezależnie jak je nazwiemy, warto zwrócić się do fachowca. Do grafika komputerowego, który umiejętnie połączy wszystkie istotne aspekty w spójną całość. O tym, dlaczego to ważne – w kolejnym artykule.

Najnowsze wpisy

Menu