tworzenie i projektowanie grafiki

3 najważniejsze zasady projektowania grafiki – bez tej wiedzy nie zaczynaj przygody z projektowaniem

Przyciągające uwagę projekty graficzne wymagają znajomości fundamentalnych reguł projektowania. Od tego, jak dobrą grafikę zaprojektujesz zależy zadowolenie Twojego klienta. W dzisiejszych czasach ludzie cenią sobie profesjonalistów. Zapoznaj się z 6 podstawowymi regułami projektowania graficznego i zacznij tworzyć plakaty, ulotki, katalogi, a nawet grafiki na strony www już dziś!

Fundamentalna reguła numer 1 – zachowaj przejrzysty i czytelny projekt

Najważniejszym elementem projektowania jest umiejętność zachowania projektu czytelnego i przejrzystego bez nadmiernych dodatków. Jako grafik komputerowy z Białegostoku uważam, że przeglądanie strony powinno być przyjemne i proste. Klient za każdym razem powinien dać radę z łatwością wyszukać najważniejsze informacje w jak najkrótszym czasie. Twoim zadaniem jest zacząć pracę od podstawowego projektu, a z czasem, stopniowo dodawać najważniejsze informacje.

 • Nie wypełniaj całej witryny tekstem – pozostaw kawałek czystej przestrzeni, aby zapobiec przeładowaniu informacji na stronie. Klient musi w jak najkrótszym czasie znaleźć odpowiadające mu informacje. Wypełnienie całej strony grafiką lub tekstem mija się z celem.
 • Ogranicz liczbę czcionek i kolorów – wyróżnij tylko najważniejsze informacje. Unikaj bezładu i nie przekraczaj 3-4 rodzajów fontów.
 • Strona to nie śmietnik – każde zdjęcie, które zamieszczasz musi być związane z danym tematem. Nie wstawiaj treści oraz zdjęć, które odbiegają od punktu wyjścia

Fundamentalna reguła numer 2 – korzystaj rozważnie z oferowanej gamy kolorów

Korzystaj z szerokiego wachlarzu możliwości, jeśli chodzi o dobór barw. Kolory same w sobie są bardzo ważnym elementem każdego projektu. Dzięki nim cofamy się pamięcią do czegoś, co było dla nas kiedyś ważne i cenione. Osobiście jako grafik uważam, że warto mieć bazową wiedzę na temat stosowania barw w grafice.

 • Ciepłe kolory pobudzą Twojego klienta do działania.
 • Zimne kolory uspokoją większość osób i pomogą im podjąć stanowcze decyzje.
 • Barwy z kontrastem dodadzą głębię do projektu lub wywołają napięcie.
 • Zbliżona paleta kolorów będzie wyglądać po prostu dobrze. Przyciągnie użytkowników ceniących sobie harmonię.

We wszystkim, co robisz zachowaj umiar. Niezależnie od efektu, jaki pragniesz osiągnąć – jesteś zobowiązany dobierać barwy o właściwej tonacji. Pamiętaj, że jak już zdecydujesz się na czcionkę kolorową – przez cały tekst jesteś zobowiązany się jej trzymać. Jedynym wyjątkiem są nagłówki H1, H2, H3, H4 i H5 – tutaj możesz użyć innych kolorów, niż w tekście głównym. Jak dobrze wiesz, projektowanie graficzne jest bardzo specyficznym zajęciem, więc dzięki temu posiadasz w zanadrzu bardzo duży wachlarz możliwości. Kwestią jest, aby mądrze nim dysponować.

Fundamentalna r eguła numer 3 – weź pod uwagę podstawowe elementy i zasady projektowania 2D

Zaczynając przygodę z brandingiem marki poprzez projektowanie graficzne warto być dobrze zapoznanym z podstawowymi elementami i pierwszoplanowymi zasadami tworzenia 2D. Oprócz umiejętnego prezentowania swoich dzieł połączonego z poznaniem swoich odbiorców – fundamentalna reguła numer 3 jest kwestią nadzwyczaj ważną, którą trzeba po prostu opanować.

Grafik Mateusz Kruszewski podpowiada – Rodzaje elementów:

 • Użyte linie – ustanawiają dominujące emocje oraz nastrój. Mogą ukazywać strukturę pewnych rzeczy, głębie, kształty, a nawet wzory.
 • Kolorystyka – posiada bardzo silny wpływ na nastrój oraz atmosferę. Skutecznie oddziałuje na emocje klientów.
 • Charakterystyczna tekstura – podobnie jak kolorystyka, tworzy nastrój, ale dodatkowo potrafi wizualnie wzbogacić projekt.

Grafik Mateusz Kruszewski bawi i uczy – respektowane zasady:

 • Cień równowagi – dzięki równomiernemu rozmieszczeniu kolorów i perfekcyjnie dobranym fontom, wzrok może poruszać się płynnie po całym obrazie.
 • Odpowiednie proporcje – przyciągnięcie uwagi odbiorcy do najważniejszych elementów dzięki prawidłowemu rozmiarowi, który ma za zadanie budować relację między poszczególnymi elementami projektu
 • Rytmiczne projektowanie – ciągłość powtarzania się wizualnych elementów graficznych – podstawa projektów 2D

Tworząc projekty graficzne warto zadbać o każdy szczegół. Jeśli prawidłowo wykorzystamy dostępną grafikę i jej elementy – możemy wyrazić projekt z pasją. Dzięki podstawowym zasadom projektowania stworzymy stronę www, logo, ulotki, plakaty lub katalogi, o których klienci nawet nie marzyli.

Na dziś to wszystko, a w kolejnym artykule dowiedzą się Państwo o najciekawszych czcionkach imitujących odręczne pismo. Miłego tygodnia.

Grafik komputerowy – Mateusz Kruszewski

Wejdź na nowy poziom projektowania – wygryź konkurencję

Najnowsze wpisy