Przyciągające uwagę projekty graficzne wymagają znajomości fundamentalnych reguł projektowania. Od tego, jak dobrą grafikę zaprojektujesz zależy zadowolenie Twojego klienta. W dzisiejszych czasach ludzie cenią sobie profesjonalistów. Zapoznaj się z 6 podstawowymi regułami projektowania graficznego i zacznij tworzyć plakaty, ulotki, katalogi, a nawet grafiki na strony www już dziś!
Fundamentalna reguła numer 1 – zachowaj przejrzysty i czytelny projekt
Najważniejszym elementem projektowania jest umiejętność zachowania projektu czytelnego i przejrzystego bez nadmiernych dodatków. Jako grafik komputerowy z Białegostoku uważam, że przeglądanie strony powinno być przyjemne i proste. Klient za każdym razem powinien dać radę z łatwością wyszukać najważniejsze informacje w jak najkrótszym czasie. Twoim zadaniem jest zacząć pracę od podstawowego projektu, a z czasem, stopniowo dodawać najważniejsze informacje.
- Nie wypełniaj całej witryny tekstem – pozostaw kawałek czystej przestrzeni, aby zapobiec przeładowaniu informacji na stronie. Klient musi w jak najkrótszym czasie znaleźć odpowiadające mu informacje. Wypełnienie całej strony grafiką lub tekstem mija się z celem.
- Ogranicz liczbę czcionek i kolorów – wyróżnij tylko najważniejsze informacje. Unikaj bezładu i nie przekraczaj 3-4 rodzajów fontów.
- Strona to nie śmietnik – każde zdjęcie, które zamieszczasz musi być związane z danym tematem. Nie wstawiaj treści oraz zdjęć, które odbiegają od punktu wyjścia
Fundamentalna reguła numer 2 – korzystaj rozważnie z oferowanej gamy kolorów
Korzystaj z szerokiego wachlarzu możliwości, jeśli chodzi o dobór barw. Kolory same w sobie są bardzo ważnym elementem każdego projektu. Dzięki nim cofamy się pamięcią do czegoś, co było dla nas kiedyś ważne i cenione. Osobiście jako grafik uważam, że warto mieć bazową wiedzę na temat stosowania barw w grafice.
- Ciepłe kolory pobudzą Twojego klienta do działania.
- Zimne kolory uspokoją większość osób i pomogą im podjąć stanowcze decyzje.
- Barwy z kontrastem dodadzą głębię do projektu lub wywołają napięcie.
- Zbliżona paleta kolorów będzie wyglądać po prostu dobrze. Przyciągnie użytkowników ceniących sobie harmonię.
We wszystkim, co robisz zachowaj umiar. Niezależnie od efektu, jaki pragniesz osiągnąć – jesteś zobowiązany dobierać barwy o właściwej tonacji. Pamiętaj, że jak już zdecydujesz się na czcionkę kolorową – przez cały tekst jesteś zobowiązany się jej trzymać. Jedynym wyjątkiem są nagłówki H1, H2, H3, H4 i H5 – tutaj możesz użyć innych kolorów, niż w tekście głównym. Jak dobrze wiesz, projektowanie graficzne jest bardzo specyficznym zajęciem, więc dzięki temu posiadasz w zanadrzu bardzo duży wachlarz możliwości. Kwestią jest, aby mądrze nim dysponować.
Fundamentalna r eguła numer 3 – weź pod uwagę podstawowe elementy i zasady projektowania 2D
Zaczynając przygodę z brandingiem marki poprzez projektowanie graficzne warto być dobrze zapoznanym z podstawowymi elementami i pierwszoplanowymi zasadami tworzenia 2D. Oprócz umiejętnego prezentowania swoich dzieł połączonego z poznaniem swoich odbiorców – fundamentalna reguła numer 3 jest kwestią nadzwyczaj ważną, którą trzeba po prostu opanować.
Grafik Mateusz Kruszewski podpowiada – Rodzaje elementów:
- Użyte linie – ustanawiają dominujące emocje oraz nastrój. Mogą ukazywać strukturę pewnych rzeczy, głębie, kształty, a nawet wzory.
- Kolorystyka – posiada bardzo silny wpływ na nastrój oraz atmosferę. Skutecznie oddziałuje na emocje klientów.
- Charakterystyczna tekstura – podobnie jak kolorystyka, tworzy nastrój, ale dodatkowo potrafi wizualnie wzbogacić projekt.
Grafik Mateusz Kruszewski bawi i uczy – respektowane zasady:
- Cień równowagi – dzięki równomiernemu rozmieszczeniu kolorów i perfekcyjnie dobranym fontom, wzrok może poruszać się płynnie po całym obrazie.
- Odpowiednie proporcje – przyciągnięcie uwagi odbiorcy do najważniejszych elementów dzięki prawidłowemu rozmiarowi, który ma za zadanie budować relację między poszczególnymi elementami projektu
- Rytmiczne projektowanie – ciągłość powtarzania się wizualnych elementów graficznych – podstawa projektów 2D
Tworząc projekty graficzne warto zadbać o każdy szczegół. Jeśli prawidłowo wykorzystamy dostępną grafikę i jej elementy – możemy wyrazić projekt z pasją. Dzięki podstawowym zasadom projektowania stworzymy stronę www, logo, ulotki, plakaty lub katalogi, o których klienci nawet nie marzyli.
Na dziś to wszystko, a w kolejnym artykule dowiedzą się Państwo o najciekawszych czcionkach imitujących odręczne pismo. Miłego tygodnia.
Grafik komputerowy – Mateusz Kruszewski
Wejdź na nowy poziom projektowania – wygryź konkurencję